An object is placed 10 m before a convex lens with focal length 5.7 m . Another
ID: 1898481 • Letter: A
Question
An object is placed 10 m before a convex lens with focal length 5.7 m . Another convex lens is placed 16.2 m behind the ?rst lens with a focal length 11 m (see the ?gure below). [Note: Make a ray diagram sketch in order to check your numerical answer.]
a) At what distance is the ?rst image from the ?rst lens?
correct answer: 13.2558 m
b) What is the magni?cation of the ?rst image?
correct answer: ?1.32558
c) At what distance is the second image from the second lens?
correct answer: 4.02021 m
d) What is the magni?cation of the ?nal image, when compared to the initial object?
correct answer: ?1.81005
Thank You!
Explanation / Answer
f = 5.7cm u =10 cm 1/f = 1/u + 1/v 1/5.7 = 1/10 + 1/v 1/v = 4.3/57 v = 57/4.3 v = 13.2558 cm distance from lens is 13.2558 cm magnification = -v/u = -13.2558/10 =-1.32558 for second lens 1/f = 1/u + 1/v f = 11cm u = 2.9442cm hence 1/v = 1/11 - 1/2.9442 v = - 4.02023 cm distance from lens is 4.02023 cm m = m1*m2 = - 1.32558*(4.02023/2.9442) m = - 1.81005 therefore magnification of the final image, when compared to the initial object is - 1.81005
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.