The area vector of a rectangular loop that is initially Li = 700mm long and w i
ID: 1382908 • Letter: T
Question
The area vector of a rectangular loop that is initially Li = 700mm long and wi = 200 mmwide is aligned with the direction of a uniform magnetic field that has initial magnitudeBi = 500 mT. You want to increase the field magnitude smoothly to Bf = 600mT in 10 s, but you want to have zero induced current in the loop. You plan to accomplish this by changing the loop's length L as you increase the magnetic field.
A- In order to have zero induced current, what must the loop length be after 3.00 s?
B- In order to have zero induced current, what must the loop length be after 10.0 s?
Explanation / Answer
Li = 700 mm = 0.7 m
Wi = 200 mm = 0.2 m
the rate of increase in magnetic filed = (Bf-Bi)/t
= (600 - 500)/10
= 10 mT/s
a)
at t = 3 s, B = Bi + 2*10
= 500 + 3*10
= 540 mT
let L is length of loop at t = 3s.
for zero induced emf
initial magnetic flux = final megntic flux
Ai*Bi = A*B
(Li*Wi)*Bi = L*Wi*B
L = (Li*Bi)/B
= (0.7*500)/530
= 0.6604 m or 660.4 mm <<<<----------Answer
b) at t = 10 s, B = Bi + 10*10
= 500 + 10*10
= 600 mT
let L is length of loop at t = 10s.
for zero induced emf
initial magnetic flux = final megntic flux
Ai*Bi = A*B
(Li*Wi)*Bi = L*Wi*B
L = (Li*Bi)/B
= (0.7*500)/600
= 0.5833 m or 583.3 mm <<<<----------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.