The area vector of a rectangular loop that is initially i = 400 mm long and w i
ID: 1501073 • Letter: T
Question
The area vector of a rectangular loop that is initially i= 400mm long and wi= 200mm wide is aligned with the direction of a uniform magnetic field that has initial magnitude Bi= 500mT. You want to increase the field magnitude smoothly to Bf= 800mT in 10s, but you want to have zero induced current in the loop. You plan to accomplish this by changing the loop's length as you increase the magnetic field.
In order to have zero induced current, what must the loop length be after 3.00s?
In order to have zero induced current, what must the loop length be after 10.0s?
Explanation / Answer
flux should not change in we dont want induced emf
(a)initial emf=magnetic field*area=500*400*200
magnetic field is 500mT at t=0
and 800mT at t=10
at t=3 ,it will be 590 mT
area= l*200
flux = 590*l*200=500*400*200
l=338.9 mm
(b) similarly at t=10 sec
800*l*200=500*200*400
l=250 mm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.