The kinetic energy of a rolling billiard ball is given by KE=1/2 m v 2. Suppose
ID: 1383419 • Letter: T
Question
The kinetic energy of a rolling billiard ball is given by KE=1/2mv2. Suppose a 0.17-kg billiard ball is rolling down a pool table with an initial speed of 4.5m/s . As it travels, it loses some of its energy as heat. The ball slows down to 3.7m/s and then collides straight-on with a second billiard ball of equal mass. The first billiard ball completely stops and the second one rolls away with a velocity of 3.7m/s . Assume the first billiard ball is the system
Calculate w for the process.
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
In this case the first ball do work on the second ball. so the work done during the process is
change in KE of first ball + change in KE of second ball + loss in kinetic energy of first ball
W = 0.5 * 0.17 * (02 - 3.72) + 0.5 * 0.17 * (3.72 - 02) + 0.5 * 0.17 * ( 4.5 - 3.7)2
= 0.1224 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.