Light of wavelength 640nm from a distant source is incident on a slit 0.770mm wi
ID: 1385166 • Letter: L
Question
Light of wavelength 640nm from a distant source is incident on a slit 0.770mm wide, and the resulting diffraction pattern is observed on a screen 3.10m away.
Part A
What is the distance between the two dark fringes on either side of the central bright fringe?
6.440
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining
Light of wavelength 640nm from a distant source is incident on a slit 0.770mm wide, and the resulting diffraction pattern is observed on a screen 3.10m away.
Part A
What is the distance between the two dark fringes on either side of the central bright fringe?
2y1 =6.440
mmSubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining
Explanation / Answer
Distance between the two dark fringes on either side of the central bright fringe 2*y = 2*lamda*D/d
lamda is the wavelength of the light = 640*10^-9 m
width of the slit is 0.77*10^-3 m
Distnce of the screen from the slits is D = 3.1 m
then required distamce is 2*y = (2*640*10^-9*3.1)/(0.77*10^-3)
2y = 5.15*10^-3 m = 5.15 mm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.