A square coil is made up of 16.00 loops that are 2.70 cm long. The coil is place
ID: 1386171 • Letter: A
Question
A square coil is made up of 16.00 loops that are 2.70 cm long. The coil is placed in a uniform 320.0 mT magnetic field and subjected to a current of 60.0 mA.
a) What torque in N-m will be exerted on the coil when the magnetic field is parallel to the plane of the coil?
b) What torque in N-m will be exerted on the coil when the magnetic field is perpendicular to the plane of the coil?
c) What torque in N-m will be exerted on the coil when the magnetic field makes an angle of 44.0 with the plane of the loop?
Explanation / Answer
Here ,
Magnetic moment , M = 16 * 0.027^2 * 0.060
M = 6.998 *10^-4 A.m^2
torque is given as M X B = MB * sin(theta)
a)
Now, for parallel to the plane
Torque = 6.998 *10^-4 * 0.320 * sin(90)
Torque = 2.24 *10^-4 N.m
b)
for perpendicular
theta = 0
hence ,
Torque = 0
c)
theta = 90 - 44
theta = 46 degree
Torque = 6.998 *10^-4 * 0.320 * sin(46)
Torque = 1.61 *10^-4 N.m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.