A square coil has n = 31.8 turns per cm, side a = 6.96 cm, and length L = 32.9 c
ID: 1480585 • Letter: A
Question
A square coil has n = 31.8 turns per cm, side a = 6.96 cm, and length L = 32.9 cm. If the current through this coil is I = 79.3 A, find the magnitude of the magnetic field in the center of the coil. Suppose now a second coil has the same dimensions and current, except it is long enough to be considered "infinite". In this case, find the magnitude of the magnetic field in the center of this coil. Calculate the percent difference between the magnitude of B in the first and second coils, percent difference = %Explanation / Answer
given,
N = 31.8 turns
a = 6.96 cm = 0.0696 m
L = 32.9 cm = 0.329 m
a) magnetic fied at the center of square loop,
B1 = N*mue*I*a/(4*pi*sqrt(2)
= 31.8*4*pi*10^-7*79.3*0.0696/(4*pi*sqrt(2))
= 1.24*10^-5 T
b) magnetic field inside a solenoid, B2 = mue*N*I/L
= 4*pi*10^-7*31.8*0.329
= 1.315*10^-5 T
c)
(B1 - B2)*100/B1 = (1.24 - 1.315)*100/1.24
= -6.05 %
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.