The first order maximum due to a grating when using blue light of wavelength 384
ID: 1386343 • Letter: T
Question
The first order maximum due to a grating when using blue light of wavelength 384 nm is at 15.6 degrees.
a) What is the slit separation in mm for this grating?
b) What are the number of lines/mm in this grating?
c) What is in meters the position y1 on the screen, relative to the central maximum of that same first order maximum if the viewing screen is located 0.40 m to from the slits?
d) What is then in meters the position y2 on the screen, relative to the central maximum of the second order maximum?
Explanation / Answer
Formula for torque acting on the coil is T = B*i*A*N*cos(theta)
Given that magnetic field = B =380 mT
Current i = 41mA
Area of the loop is A = 5.4*5.4 = 29.16*10^-4 m^2
No.of loops is N = 38
A) Torque T = 380*10^-3*41*10^-3*29.16*10^-4*38*cos(0) = 0.001726 = 1.726*10^-3 N-m
B) T = B*i*A*N*cos(90)= 0 N-m
C) T = B*i*A*N*cos(39) = 380*10^-3*41*10^-3*29.16*10^-4*38*cos(39) =
T = 1.3416*10^-3 N-m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.