A coil of 41 turns is in the shape of an ellipse having a major axis of 24.0 cm
ID: 1386507 • Letter: A
Question
A coil of 41 turns is in the shape of an ellipse having a major axis of 24.0 cm and a minor axis of 14.00 cm. The coil rotates at 76rpm in a region in which the Earth's magnetic field is 72.0 microT.
A) What is the maximum voltage induced in the coil if the axis of rotation of the coil is along its major axis and this axis of rotation is aligned perpendicular to the Earth's magnetic field?
B) What is the maximum voltage induced in the coil if the axis of rotation of the coil is along its major axis and this axis of rotation is aligned parallel to Earth's magnetic field?
Explanation / Answer
The maximum voltage induced in the coil if the axis of rotation of the coil is
V_max = NBA ?
A = ? a b = 3.1416*(24e-2/2)*(14.0e-2/2) = 0.026
? = 2?f = 2*3.1416*(76 rpm /60) = 7.95 rad/s
V_max = NBA ? = 41*72 e-6*0.026* 7.95 rad/s= 6.19 e-4 V
(B)
since axis of rotation is aligned parallel to Earth's magnetic field
V_max = NBA ? sin theta = NBA ? sin 0 = 0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.