A flywheel with a radius of 0.200m starts from rest and accelerates with a const
ID: 1389314 • Letter: A
Question
A flywheel with a radius of 0.200m starts from rest and accelerates with a constant angular acceleration of 0.600rad/s2 .
a) Compute the magnitude of the tangential acceleration of a point on its rim at the start.
b) Compute the magnitude of the radial acceleration of a point on its rim at the start.
c) No question
d) Compute the magnitude of the tangential acceleration of a point on its rim after it has turned through 60.0 ?.
e) Compute the magnitude of the radial acceleration of a point on its rim after it has turned through 60.0.
f) No question
g) Compute the magnitude of the tangential acceleration of a point on its rim after it has turned through 120.0 ?.
h) Compute the magnitude of the radial acceleration of a point on its rim after it has turned through 120.0
Explanation / Answer
a) a_tan = r*alfa = 0.2*0.6 = 0.12 m/s^2
b) a_rad = r*w^2 = 0
c)
d)a_tan = 0.12 m/s^2 (same)
e) w = sqrt(2*alfa*pi/3) = sqrt(2*0.6*pi/3) = 1.12 rad/s
a_rad = r*w^2
= 0.2*1.12^2
= 0.25 m/s^2
f)
g) same , a_tan = 0.12 m/s^2
f)
w = sqrt(2*alfa*2*pi/3) = sqrt(2*0.6*2*pi/3) = 1.58 rad/s
a_rad = r*w^2
= 0.2*1.58^2
= 0.5 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.