Three capacitors have the capacitances C 1 = 15.0mF, C 2 = 16.8mF, and C 3 = 11.
ID: 1389375 • Letter: T
Question
Three capacitors have the capacitances C1 = 15.0mF, C2 = 16.8mF, and C3 = 11.4mF.
What is the maximum possible capacitance that these three capacitors could have (in mF)? What is the minimum possible capacitance that these three capacitors could have (in mF)?
If a voltage of 20 V is applied, what is the maximum energy that could be stored in the capacitors? If C1 is charged by itself using the 20 V battery and a resistance of 1000 ?, what time would be required to charge to 80% of a full charge?
Explanation / Answer
in parallel connection we get maximum capaciatnce
Cmax = c1 + c2 + c3
= 15 + 16.8 + 11.4
= 43.2 mF
in series connection we get minimum capaciatnce
1/Cmin = 1/c1 + 1/c2 + 1/c3
1/Cmin = 1/15 + 1/16.8 + 1/11.4
Cmin = 4.67 mF
Qmax = 0.5*Cmax*V^2
= 0.5*43.2*10^-3*20^2
= 8.64 J
===============================
Time constant, T = R*C1 = 1000*15*10^-3 = 15 s
Apply, Q = Qmax*(1 - e^(-t/T))
0.8*Qmax = Qmax*(1 - e^(-t/T))
0.8 = 1 - e^(-t/T)
e^(-t/T) = 1 - 0.8
t = -T*ln(0.2)
= -15*ln(0.2)
= 24.14 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.