Two projectiles are launched from a cliff of height H = 16m as shown in the diag
ID: 1390932 • Letter: T
Question
Two projectiles are launched from a cliff of height H = 16m as shown in the diagram below. Projectile 1 is launched with velocity v1 = 12 m/s at an angle q1, where q1 = 35 degrees. Projectile 2 is launched with velocity v2 = 12 m/s at an angle q2, where q2 = 50 degrees. The next two questions pertain to this physical situation.
6) If the projectiles are lauched at the same time, which projectile lands first?
Projectile 1 lands first.
Projectile 2 lands first.
The projectiles land at the same time.
Here we have two vectors V and W. The angle between these vectors is A.
7) What is the component of V parallel to W in terms of A and the magnitudes of V and W?
V
W
V sin(A)
V cos(A)
W sin(A)
W cos(A)
8) What is the component of V perpendicular to W in terms of A and the magnitudes of V and W?
V
W
V sin(A)
V cos(A)
W sin(A)
W cos(A)
Explanation / Answer
6) Projectile 1 lands first. (beacuse first projectile has less initial vertical component of velocity)
7) V cos(A)
8) V sin(A)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.