A particle moves in simple harmonic motion with a frequency of 2.80Hz and an amp
ID: 1391069 • Letter: A
Question
A particle moves in simple harmonic motion with a frequency of 2.80Hz and an amplitude of 4.40 cm. (a) Through %/hat total distance does the particle move during one cycle of its motion? _____ cm (b) What is it maximum speed? cm/s where does this maximum speed occur? as the particle passes through equilibrium at maximum excursion from equilibrium exactly halfway between equilibrium and maximum excursion none of these (c) Find the maximum acceleration of the particle. m/s^2 Where in the motion does the maximum acceleration occur? as the particle passes through equilibrium at maximum excursion from equilibrium exactly halfway between equilibrium and maximum excursion none of theseExplanation / Answer
here
a)
Total distance = 4 * 4.4 = 17.6 cm
b)
let w be the symbol for omega, so that w = 2 *pie* f = 2 * pie * 2.8 = 5.6 * pie
y = A * sin(wt) = 4.4* sin(5.6 *pie*t)
Vmax = dy/dt = Awcos(wt)
Vmax = A*w = 24.64 *pie cm/s
which occurs as the particle passes through the midpoint
c)
a = dv/dt = -Aw^2sin(wt) so the max. acceleration is
Aw^2 = 108.416 *pie^2 cm/s^2
which occur at the extremes of the range of the particle.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.