A particle moves along the x axis. It is initially at the position 0.190 m, movi
ID: 2210253 • Letter: A
Question
A particle moves along the x axis. It is initially at the position 0.190 m, moving with velocity 0.180 m/s and acceleration -0.260 m/s2. Suppose it moves with constant acceleration for 3.80 s. Find the position of the particle after this time. Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations, m Find its velocity at the end of this time interval. Next, assume it moves with simple harmonic motion for 3.80 s and x = 0 is its equilibrium position. (Assume that the velocity and acceleration is the same 3S in parts (a) and (b).) Find its position. Your response is within 10% of the correct value. This may be due to roundoff error, or you could have a mistake in your calculation. Carry out all intermediate results to at least four Find its velocity at the end of this time interval.Explanation / Answer
a)x=0.18*3.8-0.5*0.26*3.8^2=-1.19 final position=0.19-1.19=-1 m b)v=0.18-0.26*3.8=-0.808 m/s c)x=0.18*3.8-0.5*0.26*3.862=-1.19 x=-1.19 m d)v=0.18-0.26*3.8=-0.808 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.