A particle moves 6 m to the right, 3 m to the left, and 6 m to the right in 3 s.
ID: 1653625 • Letter: A
Question
A particle moves 6 m to the right, 3 m to the left, and 6 m to the right in 3 s. (RIGHT is POSITIVE.) The displacement of the particle is: A. 3 m B. -3 m C. 6 m D.-6 m E. 9 m AB. -9 m AC. 15 m AD. -15 m AE. None of the above The total distance traveled is: A. 3 m B. -3 m C. 6 m D.-6 m E. 9 m AB. -9 m AC. 15 m AD. -15 m AE. None of the above The magnitude of the displacement is: A. 3 m B. -3 m C. 6 m D.-6 m E. 9 m AB. -9 m AC. 15 m AD. -15 m AE. None of the above The average velocity is: A. 1 m/s B. -1 m/s C. 2 m/s D. -2 m/s E. 3 m/s AB. -3 m/s AC. 5 m/s AD. -5 m/s AE. None of the above The average speed is A. 1 m/s B. -1 m/s C. 2 m/s D. -2 m/s E. 3 m/s AB. -3 m/s AC. 5 m/s AD. -5 m/s AE. None of the aboveExplanation / Answer
13) displacement = 6-3+6 =9m
Option E
14) distance = 6+3+6 = 15m
Option ac
15) magnitude = 9 m
Option e
16) average velocity = displacement /time = 9/3 = 3 m/s
Option e
17) average speed = distance /time = 15/3 =5 m/s
Option AC
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.