A particle moves along the x axis. It is initially at the position 0.190 m, movi
ID: 1459631 • Letter: A
Question
A particle moves along the x axis. It is initially at the position 0.190 m, moving with velocity 0.060 m/s and acceleration -0.320 m/s2. Suppose it moves with constant acceleration for 4.60 s.
(a) Find the position of the particle after this time.
(b) Find its velocity at the end of this time interval.
We take the same particle and give it the same initial conditions as before. Instead of having a constant acceleration, it oscillates in simple harmonic motion for 4.60 s around the equilibrium position x = 0.
(c) Find the angular frequency of the oscillation. Hint: in SHM, a is proportional to x.
(d) Find the amplitude of the oscillation. Hint: use conservation of energy.
(e) Find its phase constant 0 if cosine is used for the equation of motion. Hint: when taking the inverse of a trig function, there are always two angles but your calculator will tell you only one and you must decide which of the two angles you need.
(f) Find its position after it oscillates for 4.60 s.
(g) Find its velocity at the end of this 4.60 s time interval.
Explanation / Answer
a)
Here ,
Using second equation of motion
position , x = x0 + u*t + 0.5 at^2
x = 0.190 + 0.060 * 4.6 - 0.5 * 0.32 * 4.6^2
x = -2.92 m
the position of particle at the end is -2.92 m
b)
Using first equation of motion
v = u + a*t
v = 0.060 - 0.32 * 4.6
v = -1.412 m/s
the velocity at the end of the interval is -1.412 m/s
c) as accelertion , a = - x * w^2
-0.32 = - 0.19 * w^2
w = 1.30 rad/s
the angular frequency is 1.3 rad/s
d) let the amplitude is A
using conservation of energy
0.5 * w^2 A^2 = 0.5 * w^2 x^2 + 0.5 * v^2
1.3^2 * A^2 = 0.19^2 * 1.3^2 + 0.060^2
solving for A
A = 0.196 m
the amplitude of the motion is 0.196 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.