a)in the Bohr model of the hydrogen atom, the speed of the electron is approxima
ID: 1391916 • Letter: A
Question
a)in the Bohr model of the hydrogen atom, the speed of the electron is approximately 2.21E6 m/s^2
find the central force acting on the electron as it revolves in a circular orbit of radius 4.75E-11 m. Answer in units of N.
b) find the centripetal acceleration of the electron. answer in units of m/s^2.
c) a container of volume 0.4 m^3 contains 3.3 mol of argon gas at 49°C. Assuming argon behaves as an ideal gas, find the total energy of this gas. The value of gas constant is. 8.31451 J/mol*K
Answer in units of J.
Explanation / Answer
a:
central force = m*v^2 / r
central force = 9.1*10^(-31) * ( 2.26*10^6 )^2 / 4.75*10^(-11) = 9.7851 *10^9 N
b:
centriprital acceleration = central force / mass of electron = 1.0753 * 10^(23) m/s^2
c:
energy = (3/2)*n*R*T = 1.5* 3.3* 8.31451*(273+49) jules
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.