An electron is released from rest within a horizontal electric field E)) and pro
ID: 1391925 • Letter: A
Question
An electron is released from rest within a horizontal electric field E)) and proceeds to accelerate to the right. If it accelerates at 5 x 10^9 m/s^2, what is the value of Eh? The length of the region with Eh is 10 mm. What is its final horizontal speed vh when it exits that region? The electron then enters a vertical electric field E, whose strength is 300 N/C upwards. If the electron spends 2.5 x 10^-7s in this new field, how far does it travel & to the right, what is its deflection Av from its original path and in what direction (up or down)?Explanation / Answer
when the electron enters the electric field Eh the force
acting on the electron Fe = e*Eh
but from newtons law net force = F = m*a
e*Eh = m*a
Eh = m*a/e
Eh = (9.11*10^-31*5*10^9)/(1.6*10^-19) = 0.0285 N/C
---------------
(b)
vx^2-vox^2 = 2*ax*x
vx^2 = 2*5*10^9*10*10^-3
vx = 10^4 m/s <----answer
-------------
(c)
in the vertical field
along horizantal the speed vx remains same beause the
acceleration ax=0 in the vertical field
deltax = speed*time = vx*t = 10^4*2.5*10^-7
deltax = 0.0025 m = 2.5 mm
invertical direction
Fe = e*Ev
but Fe = m*ay
ay = e*E/m
ay = (1.6*10^-19*300)/(9.1*10^-31)
ay = -5.3*10^13 m/s^2
deltay/2 = voy*T - 0.5*ay*T^2
voy = 0
deltay/2 = 0.5*5.3*10^13*2.5*10^-7*2.5*10^-7 = 1.65625
deltay = 3.3125 m <---answer
down <---answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.