A subway train starts from rest at a station and accelerates at a rate of 1.50m/
ID: 1392783 • Letter: A
Question
A subway train starts from rest at a station and accelerates at a rate of 1.50m/s2 for 13.9s . It runs at constant speed for 70.4s and slows down at a rate of 3.52m/s2 until it stops at the next station.
Find the total distance covered.
Express your final answer in kilometers.
A brick is released with no initial speed from the roof of a building and strikes the ground in 2.40s , encountering no appreciable air drag.
How tall, in meters, is the building?
How fast is the brick moving just before it reaches the ground?
A rock is thrown vertically upward with a speed of 19.0m/s from the roof of a building that is 50.0mabove the ground. Assume free fall.
Part A
In how many seconds after being thrown does the rock strike the ground?
Part B
What is the speed of the rock just before it strikes the ground?
Explanation / Answer
Train problem:
Part One: positive acceleration
x1-x0=V0t+at2/2 Since the train stars from rest V0=0, and taking x0=0 (the starting point) we have x=at2/2
x1-x0=(1.50)*(13.9)2/2=144.91 m
The final velocity at the end of part one is Vf1=V0+at=0+(1.50)*(13.9)=20.85 m/s
Part two: constant velocity
The train keeps a constant velocity equal to the final velocity at the end of part one, so x2-x1=Vf1t
x2-x1=(20.85)*(70.4)=1467.84 m
Part three: negative acceleration
x3-x2+Vf1t+at2/2
The time elapsed until the train has stopped is calculated from
Vf3=0=Vf1+at2 or t=sqrt(-Vf1/a)
t=sqrt(-20.85/-3.52)=2.43 s
so x3-x2=(20.85)*(2.43)+(-3.52)*(2.43)2/2=40.27 m
The total distance covered is x3-x0=(x1-x0)+(x2-x1)+(x3-x2)=1653.02 m =1.65 km
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.