Chris jumps off a bridge with a bungee cord (a heavy stretchable cord) tied arou
ID: 1394675 • Letter: C
Question
Chris jumps off a bridge with a bungee cord (a heavy stretchable cord) tied around his ankle, (Figure 1) . He falls for 15 m before the bungee cord begins to stretch. Chris's mass is 72kg and we assume the cord obeys Hooke's law, F=?kx , with 53N/m .
Part A
If we neglect air resistance, estimate what distance d below the bridge Chris's foot will be before coming to a stop. Ignore the mass of the cord (not realistic, however) and treat Chris as a particle. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
d = ?
Explanation / Answer
delta E = 0
-0.5 k x^2 + m g (h + x) = 0
-0.5(53) x^2 + (72)(9.8) (15 + x) = 0
choose positive value for x,
x = 37.33m
total height
H = h + x
H = 15 + 37.33
H = 52.33 m
distance below the bridge Chris's foot will be before coming to a stop is 52.33 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.