Chris jumps off a bridge with a bungee cord (a heavy stretchable cord) tied arou
ID: 1445630 • Letter: C
Question
Chris jumps off a bridge with a bungee cord (a heavy stretchable cord) tied around his ankle, (Figure 1) . He falls for 15 m before the bungee cord begins to stretch. Chris's mass is 76 kg and we assume the cord obeys Hooke's law, F=kx, with 60 N/m If we neglect air resistance, estimate what distance d below the bridge Chris's foot will be before coming to a stop. Ignore the mass of the cord (not realistic, however) and treat Chris as a particle.https://session.masteringphysics.com/problemAsset/1696524/3/Giancoli7.ch6.p41.jpg
Explanation / Answer
E = 0
-½ k x² + m g (h + x) = 0
-½ (60) x² + (76 )(9.81) (15 + x) = 0
choose positive value for x,
x = 35.37m
total height
H = h + x
H = 15 + 35.37
H =50.37 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.