An object of mass M = 1.00 kg is attached to a spring with spring constant k = 9
ID: 1395295 • Letter: A
Question
An object of mass M = 1.00 kg is attached to a spring with spring constant k = 99.0 N/m whose unstretched length is L = 0.200 m , and whose far end is fixed to a shaft that is rotating with an angular speed of ? = 3.00 radians/s . Neglect gravity and assume that the mass also rotates with an angular speed of 3.00 radians/s as shown. (Figure 1) When solving this problem use an inertial coordinate system, as drawn here. (Figure 2)Given the angular speed of ? = 3.00 radians/s , find the radius R(?) at which the mass rotates without moving toward or away from the origin.
Explanation / Answer
Mass = M = 1Kg
Spring constant = K = 99N/m
Length = L = 0.2m
SOlution
In order to find radius we has to analyse the forces acting upon the mass. The forces are
Centripetal force will be provided by the elastic spring force.
MV2 / R = Kx
R = MV2/ Kx
R = MR2 w2 / Kx
R = Kx / Mw2 ..............1
Here x = R-0.2 .................2
Putting equ2 in equa1
R = K(R-0.2) / Mw2
R- KR = -0.2 K / Mw2
R(1-K) = -0.2K / Mw2
R = -0.2(99) / 1(3)2
R = 2.2m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.