A hockey goalie is standing on ice. Another player fires a puck ( m = 0.170 kg)
ID: 1395800 • Letter: A
Question
A hockey goalie is standing on ice. Another player fires a puck (m = 0.170 kg) at the goalie with a velocity of +40.8 m/s. (a) If the goalie catches the puck with his glove in a time of 4.71 x 10-3 s, what is the magnitude of the average force exerted on the goalie by the puck? (b) Instead of catching the puck, the goalie slaps it with his stick and returns the puck straight back to the player with a velocity of -40.8 m/s. The puck and stick are in contact for a time of 4.71 x 10-3 s. Now, what is the magnitude of the average force exerted on the goalie by the puck?
Explanation / Answer
a)
Here ,
initial speed , u = 40.8 m/s
time, t = 4.71 *10^-3 s
magnitude of average force = change in momentum/time
magnitude of average force = 0.170 *(40.8)/(4.71 *10^-3)
magnitude of average force = = 1472.6 N
the magnitude of averagre force is 1472.6 N
b)
final velocity = -40.8 m/s
magnitude of average force = change in momentum/time
magnitude of average force = 0.170 *(40.8 - (-40.8))/(4.71 *10^-3)
magnitude of average force = 2945.2 N
the magnitude of average force is 2945.2 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.