A hockey goalie is standing on ice. Another player fires a puck (m = 0.17 kg) at
ID: 2008570 • Letter: A
Question
A hockey goalie is standing on ice. Another player fires a puck (m = 0.17 kg) at the goalie with a velocity of +58 m/s. If the goalie catches the puck with his glove in a time of 4.10 10-3 s, what is the average force (magnitude and direction) exerted on the goalie by the puck?Instead of catching the puck, the goalie slaps it with his stick and returns the puck straight back to the player with a velocity of -62 m/s. The puck and the stick are in contact for a time of 4.10 10-3 s. Now what is the average force exerted on the goalie by the puckExplanation / Answer
in the first case ,
F = change in momentum /t ime = 0.17 * 58 / ( 4.1 e - 3 ) = 2404.8 N ;
in the second case ,
F = ( -62 - 58 ) * 0.17 / ( 4.1 e -3 ) = -4975.60
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.