Two particles, with charges of 20.0 nC and -20.0 nC, are placed at points with c
ID: 1399162 • Letter: T
Question
Two particles, with charges of 20.0 nC and -20.0 nC, are placed at points with coordinates (0, 4.00 cm) and (0, -4.00 cm) as shown in the figure. A particle with charge 10.0 nC is located at the origin.
(a) Find the electric potential energy of the configuration of the three fixed charges.
(b) A fourth particle, with a mass of 2.00 x 10^-13 kg and charge of 40.0 nC, is released from rest at the point (3.00cm, 0). Find its speed after it has moved freely to a very large distance away.
20.0 nC 4.00 cn 4.00 10.0 nC 00m400 nC 4.00 cm -20.0 nC -90.0Explanation / Answer
A) Potential energy is U = (9*10^9)*((-20*20/0.08)+(20*10/0.04)+(-20*10/0.04)) = 4.5*10^-5 J
B) let V be the potentia at 40nC
then V = (9*10^9)*((20/0.05)-(20/0.05)+(10/0.03))*10^-9 = 3000 volts
at infinity potential is 0 V
then apply the relpation W = 0.5*m*v^2
but W = q*V = 0.5*m*v^2
speed is v = sqrt(q*V/(0.5*m))= sqrt(40*10^-9*3000/(0.5*2*10^-13)) = 3.46*10^4 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.