An RL circuit in which L=2.00H and R=5.00 is connected to a 12.0V battery at t=0
ID: 1399945 • Letter: A
Question
An RL circuit in which L=2.00H and R=5.00 is connected to a 12.0V battery at t=0.
(a)
What energy is stored in the inductor when I= 1.76 A ?Previous Submissions:
Try 1: Correct. Your answer: "3.61 J". The data used on this submission: 1.9 A;
J ( ± 0.01 J)
(b)
What is the power going into the inductor at the same current?Previous Submissions:
Try 1: Incorrect. Your answer: "3.6 W". Correct answer: "6.6 W". The data used on this submission: 0.85 A;
W ( ± 0.1 W)
I don't get why the power isn't calculated by P=i^2R
Explanation / Answer
a) energy is stored in the inductor, U = 0.5*L*I^2
= 0.5*2*1.76^2
= 3.1 J
b) Power going to the inductor = power delivered by the baattery - power disssipated at resistor
= V*I - I^2*R
= 12*1.76 - 1.76^2*5
= 5.63 Watts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.