An RL circuit has a V=7V battery, a R=15000Ohm resistor, and a L=0.7H, connected
ID: 1895978 • Letter: A
Question
An RL circuit has a V=7V battery, a R=15000Ohm resistor, and a L=0.7H, connected in series with a switch. The switch is left open for several seconds and then closed at time t = 0.(a) What is the current at time t = 0?
(b) What is the current several seconds later? This is the maximum current.
(c) At what time was the current 95.0% of the maximum current?
(d) At what time was the current 63.2% of the maximum current?
(e) What percentage of the maximum current flows through the circuit at time t = 0.09333milliseconds?
Explanation / Answer
a)
i = (/R) (1 - e^(-Rt/L))
= (7/15000) * (1 - e^(-15000*0/0.7))
= (7/15000) * (1 - 1)
= 0 A
b)
i = /R = 7/15000 = 4.67 * 10^-4 A
c)
i = imax (1 - e^(-Rt/L))
>>>> i/imax = 1 - e^(-15000*t/0.7)
>>>> 0.95 = 1 - e^(-15000*t/0.7)
>>>> t = 1.40 * 10^-4 s
d)
i = imax (1 - e^(-Rt/L))
>>>> i/imax = 1 - e^(-15000*t/0.7)
>>>> 0.632 = 1 - e^(-15000*t/0.7)
>>>> t = 4.67 * 10^-5 s
e)
i = imax (1 - e^(-Rt/L))
>>>> i/imax = 1 - e^(-15000*0.09333e-3/0.7) * 100
>>>> i/imax = 86.5 %
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.