An RL circuit contains a 5.25 ? resistor, a 233 ?H inductor, together with a 9.0
ID: 2215824 • Letter: A
Question
An RL circuit contains a 5.25 ? resistor, a 233 ?H inductor, together with a 9.00 V battery that can be "added to" or "removed from" the circuit by means of a switch assembly. At first, the battery is not in the circuit. (a) What is the time constant of the circuit? (b) After the battery is added, what is the steady-state current in the circuit? (c) How long does it take the current in the circuit to reach 99.9% of its steady-state value? (d) After a very long time, when the battery is suddenly removed from the circuit, how long does it take the current to decline to 10.0% of its steady-state value?Explanation / Answer
a)time constant = L/R
233 mH/5.25= 0.044 s
b) I = V/R=1.714 A
c)i= i0(1-e(-R/L)t) at i=0.999i0
substitutin t=0.3066s
d) i= i0 e(-R/L)t
i=0.9i0 substituting we have t=0.0047s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.