An RL circuit consists of two inductors of self-inductance L 1 = 8.00 H and L 2
ID: 3898330 • Letter: A
Question
An RL circuit consists of two inductors of self-inductance L1 = 8.00 H and L2 = 1.00 H connected in parallel to each other, and connected in series to a resistor of 4.00 ? and a battery of 4.00 V (See figure). Assume that the inductors have no mutual inductance.
a) When the battery is suddenly connected what is the inital rate of change of the current in inductor L1?
b) What is the initial rate of change of the current in L2?
c) What is the final, steady current in the resistor?
d) What is the final, steady current in L1?
e) What is the final, steady current in L2?
Explanation / Answer
(a).current rate =v/L1
= 0.5 A/s
(b). current rate =v/L2
= 4 A/s
(c). 1 A
(d). 0.5 A
(e). 0.5 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.