An RL circuit consists of two inductors of self - inductance L1 = 4.00 H and L2
ID: 1974942 • Letter: A
Question
An RL circuit consists of two inductors of self - inductance L1 = 4.00 H and L2 = 2.00 H connected in parallel to each other, and connected in series to a resistor of 6.00 omega and a battery of 5.00 V . Assume that the inductors have no mutual inductance. When the battery is suddenly connected what is the inital rate of change of the current in inductor L1? What is the initial rate of change of the current in L2? What is the final, steady current in the resistor? What is the final, steady current in L1? What is the final, steady current in L2?Explanation / Answer
always our Kirchoff's laws hold good
Initially current in the circuit is zero since inductors do not allow change in current
we have I=i1+i2
==>dI/dt=di1/dt+di2/dt
di1/dt=V/l1 di2/dt=V/l2
hence dI/dt=V(1/l1+1/l2)=3.75 amp/sec <===ans1
final steady current=V/R=5/6 Amps=0.8333 Amps<====ans2
currents divide in the inverse ratio of inductances hence
Il1=0.27778 amps Il2=0.555522222Amps<===ans 3 and 4
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.