ESPN37 has a new show called SuperSmack: When Giants Collide. On the first episo
ID: 1400087 • Letter: E
Question
ESPN37 has a new show called SuperSmack: When Giants Collide. On the first episode, the World's large bowling ball (m = 1200 kg), moving to the right with a speed of 3.0 m/s, collides head on (in a perfectly inelastic collision) with the World's Largest ball of wax (m = 240 kg) which is moving to the left with a speed of 5.0 m/s. Determine the motions of the two balls after the collision. (assume both balls are moving horizontally without air resistance, also this problem does not involve rolling).
Explanation / Answer
using the law conservation of momentum
m1u1 + m2 u2 = (m1 + m2) V
V = (m1u1 + m2 u2) / (m1 + m2)
V = (1200 X 3 + 240 X 5) / (1200 + 240)
V = (3600 + 1200) / 1440
V = 4800 / 1440
V = 3.33 m/s
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.