A material with an index of refraction of 1.33 is used to coat glass. The index
ID: 1401183 • Letter: A
Question
A material with an index of refraction of 1.33 is used to coat glass. The index of refraction of glass is 1.5. What is the minimum thickness of the coating that will minimize the reflection of light with a wavelength of 5470 A? Answer in units of µm
Now assume that the coating’s index of refraction is 1.6. Assume that the rest of the system (from the previous question) remains the same. What is the minimum thickness of the coating needed to minimize the reflection of this light now? Answer in units of µm
Explanation / Answer
minimum thickness is t = lamda/(4*n) = (5470*10^-10)/(4*1.33)
=0.1028195*10^-6 m = 0.1028195 µm
======================================================
For n = 1.6
then t= (5470*10^-10)/(4*1.6) = 0.08546875*10^-6 m = 0.08546875 µm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.