Two long, parallel conductors separated by 11.5 cm carry currents in the same di
ID: 1402154 • Letter: T
Question
Two long, parallel conductors separated by 11.5 cm carry currents in the same direction. The first wire carries a current I1 = 2.50 A, and the second carries I2 = 8.00 A. (Assume the conductors lie in the plane of the page.)
(a) What is the magnitude of the magnetic field created by I1 at the location of I2?
_________ T
(b) What is the force per unit length exerted by I1 on I2?
(c) What is the magnitude of the magnetic field created by I2 at the location of I1?
___________ T
(d) What is the force per length exerted by I2 on I1?
Explanation / Answer
a) magnetic field at d = (uo/ 2pi) *( I / d)
= (4pi x 10^-7 / 2pi ) ( 2.50 / 0.115) = 4.35 x 10^-6 T
b) force per unit length = (u0 / 2pi )(I1*I2 / d) or I2 * B
= 8 x 4.35 x 10^-6 = 3.48 x 10^-5 N
c) magnetic field at distance d = (uo/ 2pi) *( I / d)
= (4pi x 10^-7 / 2pi ) ( 8 / 0.115) = 13.92 x 10^-6 T
d) force per unit length = (u0 / 2pi )(I1*I2 / d) or I1 * B
= 2.50 x 13.92x 10^-6 = 3.48 x 10^-5 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.