Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The following conversion equivalents are given: 1 mile = 5280 ft 1 ft = 12 in 1

ID: 1405418 • Letter: T

Question

The following conversion equivalents are given:
1 mile = 5280 ft 1 ft = 12 in 1 m = 39.37 in 1 hour = 60 min 1 min = 60 s
A particle has a velocity of 4.7 miles per hour. The velocity, in m/s, is closest to:

Question 2 options:

1.9

2.3

2.5

2.1

1.7

Question 3

A speed of 65 miles per hour is the same as

Question 3 options:

29 m/s

42 m/s

32 m/s

37 m/s

24 m/s

Question 4

The following conversion equivalents are given:
1 kg = 1000g 1 l = 1000 cm3 1 l = 0.0353 ft3
The density of a liquid is 0.83 g/cm3. The density of the liquid, in kg/ft3, is closest to:

Question 4 options:

24

28

21

19

26

Question 5

Your car gets 34.7 mi/gal on a trip. How many kilometers/liter did it get? (3.79 = 1 gal; 1 mi = 1.61 km)

Question 5 options:

9.16 km/l

55.9 km/l

14.7 km/l

32.4 km/l

Question 6

What is 0.3272/3, to the proper number of significant figures?

Question 6 options:

0.4746

0.475

0.5

0.47

Question 7

Question 7 options:

84

10

77

170

103

Question 8

Question 8 options:

3.2

5.3

8.0

9.2

6.6

Save

Question 9

Three vectors are given as shown.



In the figure above, the magnitude of the resultant of the three vectors is closest to:

Question 9 options:

19

16

10

7

13

Question 10

An airplane undergoes the following displacements: First, it flies 59 km in a direction 30° east of north. Next, it flies 58 km due south. Finally, it flies 100 km 30° north of west. Using analytical methods, determine how far the airplane ends up from its starting point.

Question 10 options:

74.4 km

68.7 km

73 km

70.1 km

71.5 km

1.9

2.3

2.5

2.1

1.7

Explanation / Answer

here ,

2) velocity of particle , v = 4.7 miles/hour

1 mile = 1609 m

1 hour = 3600 s

v = 4.7 * 1600 m /3600 s

v = 2.101 m/s

v = 2.1 m/s

velocity of the particle is 2.1 m/s

3)

speed of particle , v = 65 miles/hour

v = 65 * 1609/3600

v = 29.0 m/s

v = 29 m/s

the speed of particle is 29 m/s

4)

density of liquid = 0.83 gm/cm^3

density of liquid = 0.83 * 0.001 Kg/(1 /1000 litre)

density of liquid = 0.83 Kg/litre

density of liquid = 0.83 Kg/(0.0353 feet^3)

density of liquid = 23.5 Kg/ft^3

density of liquid = 24 kg/ft^3

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote