The following concentrations were determined in the five trials: 6.049 g/L, 6.07
ID: 980933 • Letter: T
Question
The following concentrations were determined in the five trials: 6.049 g/L, 6.073 g/L, 6.081 g/L, 6.002 g/L, and 6.034 g/L. Use these values to answer the next six questions. Except where noted, report values with units.
What is the mean value for this data set? 6.048 g/L
What is the standard deviation of this data? 0.032 g/L
What is the variance of this data?
What is the RSD for this data?
Based upon this data, at the 95% confidence level the true concentration (population mean) is expected to be between what two values?
Maximum concentration?
Minimum concentration?
Explanation / Answer
1) Mean value = 6,048 g/L
2) standard deviation = 0,032 g/L
3) variance = 0,001 g2/L2
4) we choose a z value of 1.96 as this value corresponds to the area under the standard normal distribution that encompasses 95% of all values:
P95% = 6,020 g/L and 6,076 g/L
Maximum concentration = 6,081 g/L
Minimum concentration = 6,002 g/L
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.