A body wave (P or S) wave (one wavefront is shown below) is traveling across a g
ID: 1406359 • Letter: A
Question
A body wave (P or S) wave (one wavefront is shown below) is traveling across a geophone array at an
apparent velocity of 150 m/s and has a dominant frequency of 5 Hz. The wave is exiting the earth at a
45 degree angle (arrow, below).
The geophones are spread, left-to-right, separated from each other by distances of 5 m
1:What is the dominant wavelength?
2:What is the phase difference in the arriving signal between the first and fourth geophone. Assume a
harmonic wave (one frequency and one wavelength).
Please explain how you got this!
Explanation / Answer
use the formula or the relation between speed v , frequency f and wavelength L as
V = Lf
so
dominant wavvelength L = V/f = 150/5 = 30 m
---------------------------------
use the formula for the relation between phase difference and path length as
Phase diff = 2pi/L times of path diff
phase diff = (2*3.14/50) * (4-1)
phase diff = 0.376 radians
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.