An electron traveling at 5 × 10 6 m / s enters a 0 . 1 m region with a uniform e
ID: 1406868 • Letter: A
Question
An electron traveling at 5 × 10 6 m / s enters a 0 . 1 m region with a uniform electric field of 136 N / C , as in the figure.
(A) Please explain all,Find the magnitude of the acceleration of the electron while in the electric field. The mass of an electron is 9 . 109 × 10 ? 31 kg and the fundamental charge is 1 . 602 × 10 ? 19 C .
____________Answer in units of m / s 2
(B)Please Explain all, Find the time it takes the electron to travel through the region of the electric field, assum- ing it doesn’t hit the side walls.
____________Answer in units of s.
(C) Please Explain all, What is the magnitude of the vertical dis- placement ? y of the electron while it is in the electric field?
_______________Answer in units of m
Explanation / Answer
1. apply the condition of equillibrium as gravitational force = electrical force
mg = Eq
where
E is electric filed
q is charge
g is accleration due to gravity
m is mass of the electron
so
a = Eq/m
a = 136*1.6 e -19/(9.11 e-31)
a = 2.38 *10^13 m/s^2
-----------------------------------------
apply the Kinematic equation V = u + at
t = V/a
t = 5e 6/(2.38 e 13)
t = 210 ns
----------------------------------------
apply again H = ut - 0.5 gt^2
H = 2.38 e 13 * 210 e-9 * 210 e-9/2
H = 52.4 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.