Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An electron moving parallel to the x axis has an initial speed of 3 × 106 m/s at

ID: 1688497 • Letter: A

Question

An electron moving parallel to the x axis has an initial speed of 3 × 106 m/s at the origin. Its speed is reduced to 5×105 m/s at the point xP , 3 cm away from the origin. The mass of the electron is 9.10939 × 10-31 kg and the charge of the electron is -1.60218 × 10-19 C. Calculate the absolute value of the poten- tial difference between this point and the ori- gin. An electron moving parallel to the x axis has an initial speed of 3 × 106 m/s at the origin. Its speed is reduced to 5×105 m/s at the point xP , 3 cm away from the origin. The mass of the electron is 9.10939 × 10-31 kg and the charge of the electron is -1.60218 × 10-19 C. Calculate the absolute value of the poten- tial difference between this point and the ori- gin. An electron moving parallel to the x axis has an initial speed of 3 × 106 m/s at the origin. Its speed is reduced to 5×105 m/s at the point xP , 3 cm away from the origin. The mass of the electron is 9.10939 × 10-31 kg and the charge of the electron is -1.60218 × 10-19 C. Calculate the absolute value of the poten- tial difference between this point and the ori- gin.

Explanation / Answer

Initial speed u = 3 × 10^6 m/s final speed v = 5×10^5 m/s distance S = 3 cm =0.03 m The mass of the electron is m = 9.10939 × 10^-31 kg the charge of the electron is q = -1.60218 × 10^-19 C. The absolute value of the potential difference between this point and the origin V =? Change in kinetic energy K = ( 1/ 2) m [ u^ 2- v^ 2] plug the values we get K = 3.985*10^-18 J we know K = Vq from this potential difference V = K / q = 24.87 volt

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote