An electron moves along the z-axis with vz = 4.6 x 107 m/s. As it passes the ori
ID: 1897858 • Letter: A
Question
An electron moves along the z-axis with vz = 4.6 x 107 m/s. As it passes the origin, what are the strength and direction of the magnetic field at the following (x, y, z) positions? (2cm , 0 cm, 0 cm) Express your answers using two significant figures. Enter your answers numerically separated by commas. (0 cm, 0 cm, 2cm ) Express your answers using two significant figures. Enter your answers numerically separated by commas. (0 cm. 1cm , 2cm ) Express your answers using two significant figures. Enter your answers numerically separated by commas.Explanation / Answer
a) B = (o/4) x q x v x sin(90)/(r2) = 1.0x10-7 x 1.60 x 10-19 x 4.6 x 107 x sin(90)/0.022
By = 1.84x10-15 T The direction is in the Y direction (k cross i = j) Bx = Bz = 0.
b) B = (o/4) x q x v x sin(0)/(r2) = 0. (Angle is 0)
By = Bx = Bz = 0 T.
c) sine of angle between r and v is 1/5.
B = (o/4) x q x v x sin()/(r2) = 1.0x10-7 x 1.60 x 10-19 x 4.6 x 107 x (1/5)/0.02242
B = 6.57x10-16 T The direction is in the r direction
By = B sin = 2.9x10-16 T Bz = 5.88x10-16 T Bx = 0
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.