An electron moves along the z -axis with v z =3.7×107m/s. As it passes the origi
ID: 1458773 • Letter: A
Question
An electron moves along the z-axis with vz=3.7×107m/s. As it passes the origin, what are the strength and direction of the magnetic field at the following (x, y, z) positions?
Part A
(2 cm , 0 cm, 0 cm)
Express your answers using two significant figures.Enter your answers numerically separated by commas.Bx, By, Bz =
Part B
(0 cm, 0 cm, 2 cm )
Express your answers using two significant figures. Enter your answers numerically separated by commas.Bx, By, Bz =
Part C
(0 cm, 1 cm , 2 cm )
Express your answers using two significant figures. Enter your answers numerically separated by commas.Bx, By, Bz =
Explanation / Answer
Since the electron is passing through +Z-axis.According to Fleming's right hand rule
the direction of the B is along +X-axis
q*v*B = m*g
B = m*g/(q*v) = (9.11*10^-31*9.81)/(1.6*10^-19*3.7*10^7)
Bx = 15.1*10^-19 T
By = 0 T
BZ= 0 T
B) Bx = 0 T
By = 0 T
Bz = 0 T
C) Bx = 0 T
By = 0 T
Bz = 0 T
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.