An electron moves along the z -axis with v z =6.0×107m/s. As it passes the origi
ID: 1600646 • Letter: A
Question
An electron moves along the z-axis with vz=6.0×107m/s. As it passes the origin, what are the strength and direction of the magnetic field at the following (x, y, z) positions?
Part A
(2 cm , 0 cm, 0 cm)
Express your answers using two significant figures.Enter your answers numerically separated by commas.
Part B
(0 cm, 0 cm, 1 cm )
Express your answers using two significant figures. Enter your answers numerically separated by commas.
Part C
(0 cm, 2 cm , 1 cm )
Express your answers using two significant figures. Enter your answers numerically separated by commas.
Explanation / Answer
Vz = 6*10^7 m/s
B = (uo/4pi)(qvsin(theta)/r^2)
(a) r = (2 cm , 0 ,0)
B = (10^-7)(1.6*10^-19*6*10^7*sin(90)/0.02^2)
B = 2.4*10^-15 T
By definition the current is going opposite the direction of the electron. Use the right hand rule to see the direction of the magnetic field is in the negative y-axis.
B = -2.4*10^-15 j T
(b) r = (0,0 , 1cm)
angle between velocity and distance is theta = 0
B =0
(c) r = (0,2 cm , 1 cm)
r^2 = (2^2 +1^2) = 5 cm^2
tan(theta) = 2/1
theta = 63.4 dergees
B = (10^-7)(1.6*10^-19*6*10^7*sin(63.4)/0.05)
B = 1.7*10^-15 T
By definition the current is going opposite the direction of the electron. Use the right hand rule to see the direction of the magnetic field is in the positive x-axis.
B = 1.7*10^-15 i T
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.