To qualify for the finals in a racing event, a race car must achieve an average
ID: 1407074 • Letter: T
Question
To qualify for the finals in a racing event, a race car must achieve an average speed of 245 km/h on a track with a total length of 1800 m. If a particular car covers the first half of the track at an average speed of 222 km/h, what minimum average speed must it have in the second half of the event in order to qualify? To qualify for the finals in a racing event, a race car must achieve an average speed of 245 km/h on a track with a total length of 1800 m. If a particular car covers the first half of the track at an average speed of 222 km/h, what minimum average speed must it have in the second half of the event in order to qualify?Explanation / Answer
here,
let the time taken for first half be t1 and the time taken for seccond half be t2
average speed , vavg = 245 km/h
vavg = 68.06 m/s
total length , s = 1800 m
speed for first half , v1 = 222 km/h
v1 = 61.67 m/s
let the speed for seccond half be v2
average speed = total distance travelled/ total time taken
vavg = s/(s/2v1 + s/2v2)
68.06 = 1800/ (900/61.67 + 900/v2)
solving for v2
v2 = 75.93 m/s
the average speed for seccond half must be 75.93 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.