A small block is released from rest at the top of a frictionless incline. The di
ID: 1407487 • Letter: A
Question
A small block is released from rest at the top of a frictionless incline. The distance from the top of the incline to the bottom, measured along the incline, is 3.10 m. The vertical distance from the top of the incline to the bottom is 1.93 m. If g = 9.80 m/s2, what is the acceleration of the block as it slides down the incline?A small block is released from rest at the top of a frictionless incline. The distance from the top of the incline to the bottom, measured along the incline, is 3.10 m. The vertical distance from the top of the incline to the bottom is 1.93 m. If g = 9.80 m/s2, what is the acceleration of the block as it slides down the incline?
g = 9.80 m/s2,
Explanation / Answer
y = 1.93
l = 3.1
sintheta = y/l
gavitational force along the plane = Fg = m*g*sintheta
from newtons law F = m*a
m*a = m*g*sintheta
a = g*sintheta
a = 9.8*1.93/3.1
a = 6.1 m/s^2 <<<_--answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.