An 8.0 m radius merry-go-roundcompletes one revolution every 7.0s. a. What is th
ID: 1407749 • Letter: A
Question
An 8.0 m radius merry-go-roundcompletes one revolution every 7.0s.
a. What is the angular velocity of the merry-go-round?
b. With what speed ar children moving when they ride on the merry-go-round?
c. What is the centripetal acceleration these children feel when riding on the merry-go-round?
d. What is the average acceleration of each child over the course of half a revolution of the merry-go-round?
e. What is the average acceleration of each child ovet the course of a full revolution turn of the merry-go-round
Explanation / Answer
w = v/r : v=(2*pi*r)/t = 7.17m/s
(a) w = 7.17/8 = 0.897 rad/sec
(b) v=(2*pi*r)/t = 7.17m/s
(c) a= v^2/r = 6.42m/s^2
(d) it will be integral of 2*v^2/r *cos(k) along k where k varies from pi/2 to 0
OR for simplicity you can take it 2* v^2/r= 12.84m/s^2
(e) zero as during vector sum of all the acc it will acc. will cancel each other
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.