An object is 8 cm to the left of a 4cm focal length converging lens. A second co
ID: 1408252 • Letter: A
Question
An object is 8 cm to the left of a 4cm focal length converging lens. A second converging lens (also a 4cm focal length converging lens) is 8cm to the right of the first lens. Where is the image through the second lens? It is located exactly at the location of the second lens There is no image, light can't make it through 8cm to the right of the second lens Infinitely far away, the rays come out parallel. You are at rest. A converging lens has a focal length of 60cm and focuses light from the left towards the right. Then you accelerate it rightwards until it is going at speed 0.8c. Now it is going at speed 0.8c. What is the focal length now?Explanation / Answer
2.5 pts 9)first image distance by first lens 1/f=1/v - 1/u
here f=4cm,u=-8cm,v=?
1/4=1/v- (-1/8)
v=8cm
this first image can be act as object of second lens so u=-8cm,f=4cm,v=?
1/4=1/v- (-1/8)
v=8cm to the right of the second lens
2.5 pts 10) here object speed = image speed
then magnification m=0.8/0.8=1
if magnification is no change there is no change in focal length therefore focal length f=60 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.