A 100-watt light bulp carries a current I. The total charge passing through it i
ID: 1408456 • Letter: A
Question
A 100-watt light bulp carries a current I. The total charge passing through it in 60 minutes is 1800 C. How much is the current I? A) 0.5 A B) 1 A C) 30 A D) 60 A 7. Four 20-ohm resistors are connected in parallel and the combination is connected to a 20-V emf device. The current in any one of the resistors is: A) 1 A B) 4 A C) 5 A D) 8 A 8. Two identical capacitors, each with capacitance C, are connected in series and the combination is connected in parallel to a third identical capacitor. The equivalent capacitance of this arrangement is: A) 2C/3 B) C C) 3C/2 D) 2C E) 3C 9. A magnetic field exerts a force on a charged particle: A) always B) never C) if the particle is at rest D) if the particle is moving along the field lines E) if the particle is moving across the field linesExplanation / Answer
6- A) 0.5A
I= DQ/DT so I =1800/60*60 =0.5 ampere
7-A) 1A
1/R = 1/20 +1/20; R=10 ohms
20=I*10, I=2 ampere both are parallel and equal resistance so 1 ampere passes through both
8- 3C/2
1/c(total of 2)=1/C +1/C ; c(total of 2) = C/2
It is in parallel with C so net capacitance=C/2 +C= 3C/2
9-E) if particle moves across the field
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.