1.A 27-turn circular coil of wire has diameter 0.95 m. It is placed with its axi
ID: 1408585 • Letter: 1
Question
1.A 27-turn circular coil of wire has diameter 0.95 m. It is placed with its axis along the direction of the Earth's magnetic field of 53.0 µT and then in 0.200 s is flipped 180°. An average emf of what magnitude is generated in the coil? ________mV
4.A long solenoid with 1.55 103 turns per meter and radius 2.00 cm carries an oscillating current I = 8.00 sin 120t, where I is in amperes and t is in seconds. (a) What is the electric field induced at a radius r = 1.00 cm from the axis of the solenoid? (Use the following as necessary: t. Let E be measured in millivolts/meter and t be measured in seconds.) E =______
Explanation / Answer
induced emf = rate of change of magnetic flux
induced emf = number of turns * B * rate of change of area
induced emf = 27 * 53 * 10^-6 * pi * 0.475^2 / 0.1
induced emf = 10.14324 mV
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.