Need the answers to 63 and 64. I can\'t figure them out. 061 (part 1 of 4) 10.0
ID: 1408752 • Letter: N
Question
Need the answers to 63 and 64. I can't figure them out.
061 (part 1 of 4) 10.0 points Two blocks on a frictionless horizontal surface are connected by a light string. The acceleration of gravity is 9.8 m/s2 49.4 N Kg21 kg Find the acceleration of the system. Answer in units of m/s'2. 062 (part 2 of 4) 10.0 points What is the tension in the string between the blocks? Answer in units of N 063 (part 3 of 4) 10.0 points If the surface were frictional, and the coef- ficient of kinetic friction between each block and the surface is 0.0848, what would be theExplanation / Answer
1)
acceleration of the system = (49.4)/(21 + 4.32)
acceleration of the system = 1.95 m/s^2
2)
if there is no friction then
tension in the string = 49.5 - 21*1.95 = 8.55 N
3)
now friction force = 0.0848*(21 + 4.32)*9.8 = 21.04 N
Net force on system = 49.4 - 21.04 = 28.36
now new acceleration = 28.36/(21 + 4.32) = 1.12 m/s^2
4)
tension in the string = 28.36 - 21*1.12 = 4.84 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.