A beam of light is emitted in a pool of water (n = 1.33) from a depth of 61.0 cm
ID: 1409142 • Letter: A
Question
A beam of light is emitted in a pool of water (n = 1.33) from a depth of 61.0 cm. The light ray strikes the surface a horizontal distance x from the spot directly above the light source as shown in the diagram below. For air, the index of refraction is n_air =1. SHOW WORK. Suppose the beam strikes the water - air surface a horizontal distance 112.5 cm from the spot directly above the light source. Will the light exit the water ? Answer yes or no. If yes, give the angle the beam makes with the normal after it exits the water into the air (n_air =1). Diagram the problem in the white spaces below. Suppose the beam strikes the water - air surface a horizontal distance 45.7 cm from the spot directly above the light source. Will the light exit the water ? Answer yes or no. If yes, give the angle the beam makes with the normal after it exits the water into the air (n_air =1). Diagram the problem in the white spaces below.Explanation / Answer
According to the given problem,
2) First, find the critical angle for the light leaving the water,
nwaterSinc = nairSin90°
Sinc = 1/1.33
c = 48.8°
From the diagram,
Tanc= x/61.0
x = 69.7 cm[horizontal distance]
a) No, Reason: if a light is incident at a greater angle that c[critical angle] it will totally reflect so, x > H* Tanc
As 112.5 > 69.7 [Total internal reflection]
b) Yes, Reason: if a light is incident at a greater angle that c[critical angle] it will totally reflect so, x > H* Tanc
As 45.7 < 69.7 [NO, Total internal reflection]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.