Calculate the magnitude of the electric field at one corner of a square 2.42 m o
ID: 1409935 • Letter: C
Question
Calculate the magnitude of the electric field at one corner of a square 2.42 m on a side if the other three comers are occupied by 5.25 times 10^_6 C charge. Part B What is the direction of the electric field at the corner? along the side of the square between the corner and one of the charges outward of the charge along the line between the comer and the center of the square outward of the center along the side of the square between the corner and one of the charges toward the charge along the line between the corner and the center of the square toward the centerExplanation / Answer
Part A) Horizontal electric field = 8.98 * 109 * 5.25 * 10-6 * (1/2.422 + cos45/3.4222)
= 10897 N/C
Vertical electric field = 8.98 * 109 * 5.25 * 10-6 * (1/2.422 + sin45/3.4222)
= 10897 N/C
=> magnitude of electric field = 15410.685 N/C
Part B) Direction = along the line between the corner and the centre of the square outward of the centre .
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.